Bez kategorii

Rak żołądka

Rak żołądka

Metody diagnozowania raka żołądka

Pierwszy etap rozwoju onkologii nie ma wyraźnych objawów, dlatego najczęściej jest wykrywany podczas rutynowego badania lub podejrzenia innej choroby. Przy rozległym rozprzestrzenianiu się guza pacjenci odczuwają dyskomfort lub ból, skarżą się na krwawienie, nudności, utratę apetytu, wymioty, zauważają zmianę koloru kału. Jeśli pojawi się którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Wczesną diagnostykę guza najczęściej przeprowadza się za pomocą fluoroskopii. Technika ta charakteryzuje się łatwością implementacji i dostępnością. Przeprowadza się go po wprowadzeniu do organizmu środków kontrastowych, które wizualizują miejsce powstawania guza i jego wielkość. Jeśli kontrola wykazała odchylenia od normy, wymagane jest bardziej szczegółowe badanie za pomocą gastrofluorografii: https://www.portynaczyniowe.pl/przychodnie

W celu potwierdzenia wymagana jest gastroskopia uzupełniona biopsją. Zabieg przeprowadza się za pomocą sondy (gastroskopu), która jest elastyczną rurką z kamerą na końcu. Jest wprowadzany przez usta i umożliwia dobry widok na ściany żołądka. Nowoczesna technologia pozwala na pobranie próbki tkanki podejrzanych nowotworów już podczas zabiegu i sprawdzenie jej w laboratorium pod kątem obecności komórek nowotworowych.

Rak żołądka

Nie mniej skuteczne metody wykrywania nowotworów złośliwych:

  • Kontrola ultradźwiękowa. Wykonywany jest szybko, nie ma przeciwwskazań, jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Oprócz guza pierwotnego pozwala wykryć przerzuty w wątrobie lub innych pobliskich narządach.
  • Tomografia komputerowa. Wyróżnia się zwiększoną dokładnością, ponieważ wykonywany jest obraz rentgenowski warstwa po warstwie z obróbką komputerową. Daje dokładny obraz choroby z wielkością, kształtem i rozprzestrzenieniem się guza w kilku projekcjach. Wizualizuje przerzuty w odległych tkankach.
  • Laparoskopia. Diagnostyczna operacja chirurgiczna, która wymaga wykonania niewielkich nacięć w otrzewnej w celu wprowadzenia laparoskopu – giętkiej rurki z kamerą wideo, kablem optycznym i podświetleniem. Zabieg odbywa się w znieczuleniu. Pomaga wykryć małe ogniska choroby, niewidoczne podczas USG i tomografii komputerowej.
  • Test na markery nowotworowe. Gdy pojawi się nowotwór złośliwy, we krwi lub moczu można wykryć substancje wskazujące. Jednak technika ta nie daje w 100% poprawnego wyniku, dlatego jest wykonywana w ramach kompleksowej kontroli.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *