Bez kategorii

Rak piersi

Rak piersi

Rak piersi to złośliwa zmiana komórek nabłonka piersi, która rozprzestrzenia się z przewodów lub płatów gruczołowych. Ten rodzaj raka jest uważany za najczęstszy wśród kobiet. Według statystyk co ósma kobieta choruje na raka piersi. Ryzyko jej rozwoju jest niezwykle wysokie, a predyspozycje dziedziczne są uważane za jedną z głównych przyczyn. Dlatego tak ważna jest regularna i terminowa diagnoza raka piersi w klinice wysokiego szczebla.

W Centrum Medycznym Anadolu badanie przeprowadzane jest szybko i pomaga szczegółowo poznać obraz kliniczny rozwoju choroby. Staje się to podstawą do opracowania skutecznego planu leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia. Wczesna diagnoza zapewnia lepsze rokowanie i zmniejsza ryzyko nawrotu po usunięciu guza pierwotnego.Rak piersi

Metody diagnozowania gruczołów sutkowych

Najpopularniejszą metodą badania jest mammografia. To z jego pomocą można zidentyfikować wiele chorób piersi. Odzwierciedla nieprawidłowe zmiany w strukturze tkanek i różnych pieczęci. Podczas mammografii gruczoł jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim przy minimalnej i nieszkodliwej ekspozycji na promieniowanie. Zdjęcia piersi wykonywane są w dwóch projekcjach: ukośnej i bezpośredniej: https://www.portynaczyniowe.pl/kontakt

Inną główną metodą testową jest ultradźwięk wykorzystujący fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Przeprowadza się go w celu bardziej szczegółowego badania lub w przypadku przeciwwskazań do prześwietlenia. Można zobaczyć ogniska zagęszczenia, zwapnienia i ocenić naturalność krążenia krwi w tkankach klatki piersiowej. Ultradźwięki są absolutnie nieszkodliwe i bezbolesne, ale mają jedną wadę – są skuteczne dopiero w młodym wieku, a gruczoł ma gęstą budowę.

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo wygodne podczas wykonywania biopsji, dlatego służy do kontroli. To właśnie analiza komórek uzyskanych podczas biopsji dokładnie określa obecność elementów nowotworowych i ich rodzaj. Zabieg wykonuje się poprzez wprowadzenie do nowotworu specjalnej igły, pobranie materiału i późniejsze badanie laboratoryjne tkanek.

Ocena dokładnej wielkości guza i jego lokalizacji umożliwia obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Służy do sporządzania szczegółowego planu leczenia operacyjnego. Nowoczesny rezonans magnetyczny, według statystyk, w jednej trzeciej przypadków pomaga wykryć bardziej rozległą zmianę niż podczas wykonywania mammografii. Skuteczność techniki nie zależy od gęstości tkanki, dzięki czemu można ją wykonywać u pacjentów w każdym wieku.

W razie potrzeby onkologię można zbadać bardzo czułym badaniem PET-CT z użyciem różnych izotopów. Technika umożliwia badanie rozprzestrzeniania się procesu nowotworowego, obecności przerzutów odległych i receptorów estrogenowych w nowotworach ER-dodatnich oraz monitorowanie skuteczności leczenia. Wskazany jest również dla pacjentek z objawami uszkodzenia co najmniej czterech pachowych węzłów chłonnych, a także do monitorowania po mastektomii i lumpektomii.

Wykonywana jest również tomografia komputerowa z podwójnym kontrastem w celu wykrycia przerzutów odległych. Badanie immunohistochemiczne określa rodzaj nowotworu i jego wrażliwość na leczenie hormonalne.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *